Spermogram – osnovni pokazatelj muške plodnosti. Evo kako da ga poboljšate

Šta je spermogram?

Spermogram je analiza koja obezbeđuje brz i efikasan presek reproduktivnog statusa muškarca. Jedna je od osnovnih, prvih analiza koje trebaju da se urade, da bi se utvrdio oplodni status muškarca i uzrok eventualno prisutne umanjene muške plodnosti i infertiliteta.

Radi se o mikroskopskom pregledu neposredno datog uzorka semene tečnosti (ejakulata) pri kojoj treba da se utvrde kvantitativne i kvalitativne osobine spermatozoida – brojnost spermatozoida, pokretljivost, gustina, morfologija i prisustvo drugih ćelija (leukociti, eritrociti, bakterije i dr.).

Napomena: Proverite sa laboratorijom kod koje planirate da radite spermogram, koje će te informacije tačno dobiti i informišite se blagovremeno kako da se pravilno pripremite za izvođenje spermograma.

Važno je napomenuti i to, da bi krajnji rezultat oplodnog statusa muškarca na bazi spermograma bio tačan, bitno je da onaj ko fizički radi spermogram bude visoko edukovan profesionalac sa iskustvom, da sam proces merenja komponenti radi po zadnjoj nomenklaturi SZO i po mogućstvu sa DNK framgmentacionim indeksom. Jer to pokazuje kakva je stabilnost DNK u ćelijama.

Sve ovo je jako važno, jer se spermogram u mnogome zasniva na znanju i iskustvu profesionalca koji ga obavlja, obzirom da je u pitanju subjektivna tehnika, u kojoj se uzorak sperme posmatra kroz mikroskop.

Najčešće kod izmenjenih nalaza spermograma savetuje se da se urade još 1 u razmaku od minimum 2 nedelje, kako bi se potvrdio prethodno dobijen nalaz.

Kada možemo da kažemo da par ima problem sa začećem?

Kada par ima ciljane odnose i kad izostaje prirodna oplodnja 6 meseci, potrebno je da se započne sinhrono ispitivanje oplodnog statusa, žena treba da poseti svog ginekologa, a muškarac urologa koji se bavi reproduktivnim zdravljem i neplodnošću muškaraca. 

Ranije se tolerisao izostanak prirodne oplodnje do 12meseci, ali danas obzirom da se u kasnijom životnoj dobi odlučuju parovi za potomstvo, preporučuje se da se ispitivanja sprovedu već nakon 6 meseci, a idealno bi bilo da se sprovedu u trenutku kada ste se odlučili da imate i radite na dobijanju potomstva.  

Brojne naučne studije pokazuju, da kod parova kod kojih postoji problem sa začećem, da je u 30% slučajeva problem sa plodnošću na strani žene, drugih 30% na strani muškarca, a preostali deo, preko 30% ukazuje da postoji istovremeno problem kod partnera.

Koji su najčešći poremećaji u spermogramu?

NORMOSPERMIA je naziv za normalan nalaz semene tečnosti, spermograma, prema zvaničnim parametrima Svetske Zdravstvene Organizacije (SZO).

Izolovani poremećaji u kvalitetu i kvantitetu semene tečnosti na bazi spermograma, koji umanjuju mušku plodnost, mogu se javiti kao pojedinačni, mada se češće javljaju udruženi, i to su najčešće: smanjena koncentracija spermatozoida, loša pokretljivost, vitalnost spermatozoida, narušena morfologija i dr.

Neki od najčešćih poremećaja kvaliteta spermatozoida, prema parametrima SZO, na koje nam ukazuje spermogram su:

  • ASTHENOZOOSPERMIA smanjena pokretljivost spermatozoida
  • OLIGOZOOSPERMIA umanjen broj/koncentracija spermatozoida
  • TERATOZOOSPERMIA izmenjena građa – prirodna morfologija spermatozoida
  • AZOOSPERMIA nepostojanje spermatozoida u ejakulatu
  • LEUCOZOOSPERMIA veliki broj leukocita u semenoj tečnosti
  • HIPOVISKOZITET – povećana gustina sperme

OLIGOASTENOTERATOZOOSPERMIJA je stanje kada spermogram pokaže da postoji istovremeno kako smanjen broj spermatozoida, njihova loša, ograničena pokretljivosti i vitalnosti (kvalitet spermatozoida), tako i narušena morfologija/građa spermatozoida.

Kvalitet spermatozoida zavisi od više faktora

Za muškarce kod kojih je prisutna smanjena plodnost, ista može nastati kao posledica spoljašnjeg okruženja (kao npr. pojačanog zagađenja), pojačanog konstantnog stresa, usled lošeg životnog stila (povećano konzumiranje alkohola, gojaznost), takođe neki lekovi, ali i genetskih faktora.

Takođe, kvalitet sperme zavisi od hormonskog statusa, produkcija spermatozoida u testisima, funkcija pomoćnih žlezda i dr.

Ovi faktori uglavnom objašnjavaju dobro poznatu varijaciju u sastavu sperme.

Kako poboljšati spermogram?

Neke od osnovnih preporuke za popravljanje rezultata spermograma su:

  • Redovna seksualna aktivnost (3-4 puta nedeljno). Ovo omogućava da se brže proizvode novi spermatozoidi;
  • Smanjite unos alkohola. Izbegavajte izloženost štetnim supstancama i hemikalijama;  
  • Smanjite kilažu ako imate problem sa gojaznošću. Prekomerna telesna masa utiče na plodnost;
  • Uravnotežena ishrana: Konzumiranje raznovrsnih namirnica bogatih vitaminima, mineralima i antioksidansima;
  • Pronalaženje načina za smanjenje stresa koliko god je to moguće. Primena tehnika upravljanja stresom može biti od koristi (vežbe disanja, šetnja, i dr.);
  • Uvedite u svakodnevnicu redovnu fizičku aktivnost;
  • Izbegavajte izlaganje testisa visokim temperaturama, poput dugotrajnog izlaganja vrućini ili nošenje uske odeće.

Glavna preporuka je da promenite način ishrane. Postoji nekoliko vitamina i minerala koji su ključni u proizvodnji zdravih spermatozoida, a to su: vitamini E,C, D, B12, Folna kiselina (vitamin B9), Cink i Selen.

Dodaci Ishrani kao linija podrške

Razmotrite uzimanje dodataka u ishrani bogatih navedenim vitamina, mineralima, ali i bioaktivnim supstancama, kao što je između ostalih Mio-inozitol, za koje je kroz naučne studije potvrđeno, da su povezani sa unapređenjem spermatozoidne funkcije i da kvalitativno i kvantitativno podstiču razvoj zdravih spermatozoida, čime podstiču mušku plodnost.

Selen je antioksidans koji pomaže u zaštiti ćelija od oksidativnog stresa. Istraživanja su pokazala da selen može poboljšati pokretljivost spermatozoida i smanjiti oštećenja DNK.

Cink je esencijalni mineral koji je važan za pravilnu funkciju reproduktivnih organa. Igra ključnu ulogu u procesu spermatogeneze (razvoj spermatozoida) i održavanju integriteta genetskog materijala.

Vitamin D ima važnu ulogu u regulaciji hormona, uključujući hormone koji su uključeni u proces spermatogeneze. Nedostatak vitamina D može uticati na nivo testosterona i može biti povezan sa smanjenim kvalitetom sperme.

Vitamin C je snažan antioksidans koji pomaže u zaštiti spermatozoida od oksidativnog stresa. Takođe može poboljšati pokretljivost spermatozoida i smanjiti oštećenja DNK.

Vitamin E je još jedan antioksidans koji igra ulogu u zaštiti spermatozoida od oksidativnog stresa. Istraživanja su sugerisala da vitamin E može poboljšati morfologiju (oblik) spermatozoida.

Folna kiselina (Vitamin B9) je ključna za sintezu i obnovu DNK, uključujući genetski materijal u spermatozoidima. Ovo je posebno važno tokom spermatogeneze, procesa stvaranja spermatozoida. Smanjuje oksidativni stres koji može negativno uticati na kvalitet sperme.

Neka istraživanja su dokazala da suplementacija folnom kiselinom može poboljšati morfologiju spermatozoida, tj. oblik i strukturu.

Mio-inozitol je vrsta inozitola, bioaktivne supstance, koji je prisutan u ćelijama ljudskog tela. Studije su ukazale na to da mio-inozitol može imati pozitivan uticaj na reproduktivno zdravlje i može poboljšati parametre spermatozoida, uključujući broj, pokretljivost i morfologiju.

L- karnitin poboljšava energetsku stabilnost spermatozoida. Ovo je posebno važno jer su spermatozoidi aktivne ćelije koje zahtevaju veliku količinu energije za svoju pokretljivost, otuda može poboljšati pokretljivost sprermatozoida.

L-arginin je uključen u sintezu proteina i podržava proces spermatogeneze, tj. formiranje i razvoj spermatozoida.

Takođe, može poboljšati cirkulaciju krvi, uključujući i protok krvi ka genitalijama, što može imati pozitivan uticaj na erekciju i opšte reproduktivno zdravlje.

CreativePro Men – podrška za mušku plodnost

Mi Vam preporučujemo CreativePro Men moćnu formulu koja optimizuje zdravlje spermatozoida i povećava šanse za začeće.

U samo jednoj kesici CreativePro Men su sadržani svi esencijalni vitamini, minerali i bioaktivne supstance koji pružaju podršku optimalnom razvoju zdravih spermatozida, čime se značajno povećava šansa za uspešnu oplodnju jajne ćelije i začeće.

Sastav 1 kesice CreativePro Men

Njegov jedinstven sastav deluje efikasno zajedničkim snagama protiv muške, neplodnosti, a pozitivni efekti suplementacije su vidljivi već nakon 3 meseca primene CreativePro Men formule.

Pročitajte više o CreativePro Men i saznajte više o tome kome je namenjen.

Ako imate problema sa plodnošću ili sumnjate da ga imate, konsultujte se sa stručnjakom za reproduktivno zdravlje, poput urologa ili specijaliste za plodnost.

Važno je napomenuti da je svaki pojedinac jedinstven, pa se preporuke mogu razlikovati zavisno od specifičnih okolnosti svake osobe. Zato se obratite stručnjaku za reproduktivno zdravlje kako biste dobili personalizovane savete i terapiju.

SAZNAJ VIŠE

Preporučujemo Vam da pročitate i članak: