Razumevanje smanjenog nivoa testosterona i kako unaprediti zdravlje muškarca

Hormonske promene su prirodni deo procesa starenja, kako kod žena, tako i kod muškaraca. Za razliku od naglog pada reproduktivnog hormona koji se dešava kod žena sa ulaskom u menopauzu, promene polnih hormona kod muškaraca se dešavaju postepeno, tokom dugogodišnjeg perioda.

Smanjen nivo testosterona može dovesti do fizičkih i psihičkih promena, smanjenja libida muškarca, problema sa potencijom, kardiometaboličkih poremećaja i oscilacija raspoloženja.

Otuda, očuvanje adekvatnog nivoa testosterona postaje ključno, posebno kako starimo, jer vrednosti muškog hormona opadaju već od 40. godine života. Pri tome, procenat smanjenja testosterona iz godine u godinu je individualan, uslovljen brojnim faktorima rizika. 

Muška menopauza – simptomi, prepoznavanje i rešenja

Termin “muška menopauza” se koristi upravo da opiše smanjenje nivoa testosterona u krvi povezanog sa starenjem. Ovo stanje, poznato i pod nazivom andropauza, može imati, kako smo već i istakli, značajan uticaj na fizičko i emocionalno zdravlje muškaraca.

U ovom blog postu, istražićemo simptome koje prati smanjen nivoa testosterona i pružiti vam savete o tome kako se može unaprediti ovo stanje, a samim tim i muško zdravlje.

Piše za vas: Medipro pharm stručni tim

Koji su simptomi smanjenog nivoa testosterona?

Važno je istaći da nizak nivo testosterona kod starijih muškaraca često ostaje neprimećen, jer mnogi muškarci koji imaju nizak nivo testosterona, ne prepoznaju simptome.

Pored toga, znaci i simptomi povezani sa niskim nivoom testosterona nisu specifični samo za ovo stanje. Oni takođe mogu biti uzrokovani i nekim pridruženim bolestima, upotrebom nekih lekova, ili kao posledica lošeg životnog stila i dr.

Nivo testosterona se može proveriti testom krvi, ali ovaj test se ne radi rutinski, nije uobičajeno deo redovnih, kontrolnih sistematskih pregleda.

Ipak, ako osećate određene znakove i simptome koje navodimo u nastavku teksta, a koji ukazuju na nizak nivo testosterona, predlažemo vam da konsultujete svog lekara i da se testirate.

Prepoznajte smanjen nivo testosterona

Neki znaci i simptomi koji ukazuju na nizak nivo testosterona uključuju:

  • Smanjena seksualna želja i aktivnost (smanjen libido);
  • Smanjena spontana erekcija ili erektilna disfunkcija;
  • Naleti vrućine ili pojačano znojenje;
  • Smanjenu energiju i motivaciju;
  • Depresivno raspoloženje i razdražljivost;
  • Slabu koncentraciju i kratkoročno pamćenje;
  • Povećana pospanost i osećaj umora;
  • Prisutan poremećaj spavanja;
  • Smanjena mišićna masa i snaga;

Gubitak interesovanja tj. seksualne želje i smanjen seksualni nagon može biti jedan od prvih simptoma smanjenog nivoa testosterona kod muškaraca.

Muškarci sa niskim nivoom testosterona često se suočavaju sa umorom i osećajem slabosti tj. opštim nedostatak entuzijazma ili energije, ali i poteškoćama sa spavanjem (nesanicom).

Sve ovo može značajno uticati na njihovu svakodnevnu produktivnost, samopouzdanje i narušiti im zdravlje, a samim tim i kvalitet života.

Preporuke za unapređenje zdravlja muškaraca sa smanjenim nivoom testosterona

Muška menopauza može imati ozbiljan uticaj na muško zdravlje, ali postoje koraci koje muškarci mogu preduzeti kako bi unapredili svoje opšte zdravstveno stanje.

Razumevanje simptoma smanjenog nivoa testosterona i primena zdravih životnih navika, mogu biti ključni za očuvanje fizičkog i mentalnog zdravlja tokom prirodnog procesa starenja.

Zdrava ishrana (bogata vitaminima, mineralima i proteinima) može pomoći u podršci optimalnom nivou testosterona. Posebnu pažnju treba posvetiti unosu cinka, vitamina D i omega-3 masnih kiselina. Zatim redovna fizička aktivnost (posebno vežbe snage).

Kontrola stresa kao i održavanje redovnog i kvalitetnog sna važno je za očuvanje hormonske ravnoteže.

Vraćanje optimalnog nivoa testosterona na prirodan način putem dodataka ishrani.

Nadoknada testosterona putem prirodnih suplemenata može biti deo strategije za održavanje optimalnog nivoa hormona kod muškaraca koji se suočavaju sa smanjenim nivoom testosterona.

Suplementacija može da odloži na duže ili da potpuno supstituiše potrebu za uvođenje testosteronske terapije.

Pre nego što započnete sa bilo kakavim režimom suplemenatacije, važno je da se konsultujete sa svojim lekarom – urologom, jer nepravilna upotreba suplemenata, može imati negativne posledice.

Nadoknada testosterona putem suplementacije na prirodnoj bazi

Tribulus Terrestris kao prirodni suplement

Tribulus Terrestris je biljka često korišćena u suplementima za povećanje nivoa i koncentracije testosterona na prirodan način. Brojna istraživanja su pokazala da ova biljka može imati blagotvoran uticaj na hormonsku ravnotežu i povećanje frakcije bioraspoloživog testosterona.  

Značaj peruanske Make na seksualnu želju

Peruanska maka, dugo se koristi u tradicionalnoj medicini radi poboljšanja seksualne funkcije i povećanja energije. Često se povezuje sa povećanjem seksualne želje i libida.

Aktivni sastojci ove biljke mogu pozitivno uticati na hormonsku ravnotežu, uključujući i nivo testosterona. Takođe, studije su pokazale da peruanska maka može imati pozitivan uticaj na erektilnu funkciju, što je od koristi muškarcima koji se suočavaju s ovim problemom.

Ova biljka takođe može doprineti povećanju fizičke izdržljivosti i energije, što može pozitivno uticati na seksualne performanse.

Zato vam preporučujemo Testosteron Daily premium suplement Medipro pharm za nadoknadu testosterona na prirodan način.

TST Daily – Tribulus Terrestris + peruanska Maka

Ovaj suplement ima dokazano dvostruki uticaj na očuvanje i povećanje muškog libida. Poboljšava opšte funkcionisanje, raspoloženje i mišićnu snagu, seksualnu aktivnost, doprinoseći fizičkom i emocionalnom blagostanju.

Saznajte više o TST Daily

Dodatne preporuke i napomene

Pre nego što odlučite koristiti suplement za nadoknadu smanjenog nivoa testosterona, preporučujemo vam da se konsultacija sa vašim lekarom, kako biste utvrdili šta je najbolje za vaše specifične potrebe i zdravstveno stanje.

Za neke muškarce, nadoknada testosterona prirodnim putem, putem suplementacije, ublažava dosadne znake i simptome nedostatka testosterona. Za druge, koristi nisu jasne i postoji potreba za uvođenje terapije testosteronom.

Vaš izabrani lekar će vam verovatno preporučiti da ne započinjete terapiju testosteronom, niti nadoknadu testosterona putem suplementacije, ako imate stanja kao što su: karcinom prostate, nelečena teška opstruktivna apneja u snu, povećan brojem eritrocita u krvi – policitemiju ili ako ste nedavno imali srčani ili moždani udar.

Ako sumnjate da imate nizak testosteron, razgovarajte sa svojim lekarom o simptomima koje imate, testiranju i mogućim opcijama nadoknade i lečenja, ukoliko lekar proceni da je lečenje potrebno.

SAZNAJTE VIŠE

Preporučujmo Vam da pročitate i članak: